Victor Vasarely állandó kiállítás

Az egy éves felújítás után most nyíló múzeum újrarendezett állandó kiállításán mintegy száz mű szerepel a művész valamennyi alkotói periódusából válogatva. A tárlat kronológiai rendben haladva vezeti végig az érdeklődőket Vasarely különböző alkotói fázisain. Bemutatja az 1920-as évekbeli budapesti tanulóéveket, a korai, még a szürrealizmustól inspirált, maga által Tévutaknak nevezett munkáit, amelyek az első Fekete–Fehér korszakon át, a kinetikus és az op art művészethez vezetnek el az 1950-es évek közepére.
Az állandó gyűjtemény anyagát ezúttal kölcsönzött művekkel is kiegészítik. A művész budapesti kapcsolataira fókuszálva a kiállítás alapos részletességgel bemutatja azt a korai rövid, de meghatározó periódust, amit Vasarely Bortnyik Sándor Műhely nevű iskolájában töltött 1929 és 1930 között. Ez az iskola volt az alapja a későbbi párizsi éveknek és kiindulópontja a világhírnevet hozó op-art és kinetikus műalkotásoknak. A Bauhaus-elveken alapuló progresszív szellemiségű iskola dokumentumai révén a látogató betekinthet a művészt körülvevő multimediális közegbe is. Bortnyik Műhelyének építészeti elveken alapuló oktatását a mesterekre vonatkozó részletes dokumentáció szemlélteti.
További különlegesség, hogy bemutatnak 13 db-ot azok közül a sokszorosított grafikák közül, melyeket Vasarely 1968-ban adományozott a Szépművészeti Múzeumnak (118 db). Ezeket utoljára 1969-ben láthatta a közönség, azóta nem voltak kiállítva.

Kurátor: Dr. Imre Györgyi